Cyfrowe prototypownie

Prototypowanie cyfrowe to określenie, które z pewnością brzmi skomplikowanie i nie wszystkim jest znane, a w praktyce jest to rozwiązanie bardzo zaawansowane. W kontakcie z nim trudno jest jednak to dostrzec, bo chociaż do obsługi aplikacji typu Autodesk konieczna jest specjalistyczna wiedza inżynieryjna, to jego praktyczne wykorzystanie może przypominać bardzo popularne obecnie gry komputerowe polegające na budowaniu urządzeń i testowaniu ich w praktyce. O to też chodzi w cyfrowym prototypowaniu. Z tą różnicą, że jest to robione na poważnie.

Prototyp w komputerze
Osoby zapoznane z programami typu Autodesk wiedza na pewno, że umożliwiają one tworzenie wirtualnych obiektów i sprawdzanie ich właściwości. Cyfrowe prototypowanie jest rozwinięciem tej funkcjonalności, Zakłada ono, że na ekranie komputera będzie powstawało urządzenie, które w przyszłości zostanie stworzone na liniach produkcyjnych fabryk. Nie jest to ani model tego urządzenia, ani jego wersja wczesna lub koncept. Jest to urządzenia, które w najdrobniejszym szczególne odpowiada późniejszemu urządzeniu gotowemu. Z tą różnicą, że na razie fizycznie nie istnieje.

Brak modelu fizycznego to zaleta
Wbrew intuicji, brak fizycznego modelu urządzenia jest gigantyczną zaletą. Program pozwala bowiem traktować urządzenie tak, jakby naprawdę istniało. Posiada wszystkie jego właściwości wprowadzone przez inżynierów krok po kroku, więc wie dobrze, jakie siły działają na niego w czasie pracy i jest w stanie wyliczyć, jakie będzie miał możliwości. W ten sposób można sprawdzić, czy dany element nie będzie narażony na wyginanie, uszkodzenie innego rodzaju lub przegrzanie. Co więcej, jeśli powstanie dowolne ryzyko, kolejnym krokiem będzie wprowadzenie drobnej lub większej zmiany i obserwowanie, jak wpłynęła ona na pracę urządzenia. Kiedy wszystko wydaje się już być w porządku, można zasymulować działanie urządzenia w naturalnych warunkach.

Przez cały proces budowy urządzenia nie muszą powstawać jego kolejne wersje testowe. Nie musi powstać nawet jeden prototyp. Wszystkie zmiany można na szybko i bez kosztów testować na ekranie komputera, poczym można je zaakceptować lub wycofać. Jest to gigantyczna oszczędność czasu i pieniędzy.

Wspólna praca
Maszyny nie buduje ani jedna osoba, ani nawet jeden zespół. Jest to praca dla wielu zespołów równocześnie. Cyfrowe prototypowanie pozwala im pracować na jednym modelu, wymieniać się informacjami, obserwować nawzajem swoją pracę i jej efekty. Nie trzeba czekać, na zdobycie jakichś informacji, by uwzględnić je w swojej pracy. Wszystko już jest na miejscu. Nie trzeba też się wykłócać o konkretne rozwiązania. Można po prostu sprawdzić wszystkie po kolei i zobaczyć, które daje najlepsze efekty.

Model jest w pełni responsywny, co oznacza, że każda zmiana jest natychmiast uwzględniana w jego działaniu. Projekt obejmuje wszystkie elementy konstruowania urządzenia oraz jego finalną formę, więc w momencie zakończenia pracy projektowej gotowy jest przepis na stworzenie prawdziwego urządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *