Dlaczego warto zostać projektantem 3D i gdzie się tego nauczyć?

Projektowanie 3D to coraz prężniej rozwijająca się gałąź technologii, które jest również coraz częściej wykorzystywana. Specjaliści, którzy są biegli w modelowaniu 3D znajdują obecnie zatrudnienie w wielu gałęziach gospodarki, a zawód projektanta 3D należy do coraz lepiej opłacanych. Wydaje się, że projektowanie trójwymiarowe będzie się w przyszłości jeszcze rozwijać i już wkrótce stanie się umiejętnością, która będzie wymagana od większości pracowników.

Co to jest projektowanie 3D?

Projektowanie 3D odbywa się za pomocą skomplikowanych narzędzi jakimi są programy do modelowania trójwymiarowego. Istnieje wiele tego rodzaju programów. Obsługa większości z nich wymaga dużej wiedzy, oraz ogromnej wyobraźni przestrzennej. Programy te oferują możliwość użycia podstawowych figur, z których składa się bardziej skomplikowane modele,oraz projektowanie struktur od podstaw, co jednak wymaga dość zaawansowanej wiedzy wiedzy z dziedziny geometrii. Należy wspomnieć, że projektowanie różnego rodzaju obiektów, przeznaczonych do różnych celów wykonywane jest zazwyczaj różne programy. Możliwe jest tworzenie modeli statycznych, jak również dynamicznych – animacji 3D. Jednym z programów, który służy do tego rodzaju programowania jest 3ds Max, który służy do tworzenia wizualizacji większych obiektów i animacji.

Gdzie można nauczyć się projektowania 3D?

Projektowanie 3D jest jednym z rodzajów wiedzy, których najskuteczniej można nauczyć się przez różnego rodzaju kursy, czy szkolenia. Obecnie na rynku edukacyjnym działa bardzo duża liczba instytucji, które oferują tego rodzaju usługi. W ramach kursów można zdobyć albo wiedzę ogólną z zakresu tego rodzaju oprogramowania, albo też szkolić się z obsługi konkretnych programów. Projektowanie trójwymiarowe jest zagadnieniem tak złożonym i skomplikowanym, że kursy go dotyczące organizowane są często na wielu różnych poziomach zaawansowania. Podstawowe szkolenie w zakresie projektowania 3D może trwać kilka tygodni, ale bardziej kompleksowa nauka obejmująca różne rodzaje wykorzystania modeli 3D i przygotowanie projektów przeznaczonych do różnych celów może trwać nawet kilka lat. Oczywiście, tak samo jak w przypadku innych dziedzin technologi szybko rozwijających się, nauka nigdy się nie kończy, a innowacje pojawiają się szybciej niż projektanci są w stanie je zgłębić. Dlatego projektanci 3D coraz bardziej się specjalizują w kierunku wykonywania modeli na konkretne potrzeby.

Projektowanie trójwymiarowe coraz częściej staje się również oddzielnym kierunkiem studiów. Taki kierunek otwierany jest na uczelniach technicznych, jak politechniki, ale również na uczelniach artystycznych. Ukończenie studiów związanych z modelowaniem trójwymiarowym daje bardzo duże możliwości zawodowe. Jest to jednak bardzo trudny kierunek, którego ukończenie wymaga opanowania wielu umiejętności i zdobycia ogromnej wiedzy. Specjaliści posiadający kompetencje w zakresie projektowania trójwymiarowego w szerokim zakresie są dzisiaj jednymi z bardziej cenionych ludzi na rynku pracy.

Tak samo jak w przypadku wielu innych dziedzin wiedzy, modelowania 3d można się również uczyć samemu. Do chwili obecnej powstała już ogromna ilość dostępnych w sieci materiałów, z których można czerpać wiedzę. Niezbędny jest tylko odpowiedni komputer i oprogramowanie, które mimo że kosztowne, to jednak po jakimś czasie staje się opłacalne. Niezbędna jest do tego również ogromna ilość samozaparcia i wewnętrznej dyscypliny. O ile kursy i studia podają wiedzę i rozwiązania jak na widelcu, o tyle osoby uczące się same zmuszone są poszukiwać jej na własną rękę. 

Możliwości zawodowe dla projektantów 3D

Modelowanie przestrzenne, animacje i grafika 3D są dzisiaj bardzo szeroko wykorzystywane w wielu dziedzinach gospodarki. Ta technologia jest już praktycznie niezbędna w architekturze i urbanistyce. W urbanistyce do planowania wykorzystuje się dziś szeroko skomplikowane programy do modelowania w czasie rozwoju miast, czego projektowanie 3D jest bardzo istotną częścią. Modelowanie trójwymiarowe jest też wykorzystywane przez przemysł filmowy oraz twórców gier komputerowych. Najwięcej projektantów znajduje jednak zatrudnienie przy przygotowywaniu różnego rodzaju wizualizacji i materiałów informacyjnych i marketingowych.