Oprogramowanie 3dsMax

Oprogramowanie 3dsMax jest znane każdemu grafikowi komputerowemu. Za jego pomocą w łatwy sposób można tworzyć i renderować obrazy oraz animacje 3D.

Środowisko jest znane zwłaszcza wśród architektów, którzy wykorzystują je do tworzenia modeli i wizualizacji obiektów architektonicznych. Program ma jednak znacznie większe możliwości. Za jego pomocą powstało wiele gier komputerowych, a także filmów wykorzystujących elementy animacji. Do najbardziej znanych produkcji należy „Katedra” reżyserstwa Tomasza Bagińskiego oraz fragmenty filmu „Władca Pierścieni”. Takie tytuły mówią same za siebie i najlepiej świadczą o profesjonalizmie oprogramowania.

3dsMax oferuje zaawansowane narzędzia pracy z obrazami nieruchomymi i animacjami. Wbudowany system Charakter Studio, który sam w sobie jest potężnym silnikiem do modelowania postaci dwunożnych, jest wykorzystywany przy produkcji wielu gier komputerowych. Kolejnym elementem, o którym warto wspomnieć jest zaawansowana symulacja fizyki, obecnie MassFX, której zadaniem jest jak najwierniejsze odwzorowanie świata rzeczywistego. Renderować obrazy można za pomocą jednego z wielu wbudowanych w programie silników, takich jak Scanline, czy mental Ray. Całość razem stanowi potężną maszynę do tworzenia skomplikowanych grafik i animacji.

Z drugiej strony, nie taki diabeł straszny, jak go malują. Środowisko służy nie tylko profesjonalistom, ale z powodzeniem korzystają z niego osoby dopiero uczące się sztuki grafiki komputerowej. Nie bez znaczenia jest tu przyjazny użytkownikowi interfejs, który eksponuje najczęściej używane funkcje. Bogaty i dobrze napisany tutorial pomaga podczas pierwszych kroków w programie. Dodatkowo, obecny właściciel 3dsMax, Autodesk, posiada na swojej stronie internetowej mnóstwo filmów i opisów dostępnych funkcji, które w znaczny sposób ułatwiają nawigację w programie.

Środowisko to istnieje od 25 lat i cały czas jest doskonalone według potrzeb jego użytkowników. Można być pewnym, że żadna opinia, która zostanie przekazana do Autodesku nie zostanie zaniedbana. Cena takiego cuda wynosi 133 euro miesięcznie. Dla jednych może wydawać się to pokaźną kwotą, jednak większość grafików i projektantów spokojnie może pozwolić sobie na tego typu wydatek, jeśli jest on niezbędny w pracy. Dodatkowo, płaci się tylko za faktyczne użytkowanie programu. Nie ma potrzeby wykupywania całorocznego, drogiego abonamentu. W zamian za to, poza dostępem do samego środowiska, otrzymujemy darmową, indywidualną pomoc techniczną świadczoną przez Internet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *